Gözlükçülük Mesleğindeki Mesul Müdürlük, Eczacılıkta Muvazaa Olarak Tanımlanmaktadır


Taylan Küçüker

Taylan Küçüker

Okunma 18 Mart 2016, 14:04

 5193 sayılı OHK özel meslek kanunumuzda, mesul müdürlükle optisyen/gözlükçülerin mülkiyet hakları elinden alınmıştır. Bu durum yerli ve yabancı sermayenin tehlikesine açık hale getirmiştir. Meslekle ilgili bakış açıları farklılık göstermektedir. Örneğin sermaye reklam, internet satışı ve kampanya olmasını istemekte, geleneksel müesseseler reklam ve internet satışına şiddetle karşı çıkmaktadır. Bu durum sermaye tarafından değişim ve gelişim olarak süslü cümlelerle meslektaşlarımıza empoze edilmektedir. Sahibi olduğumuz müesseselerimizde çalışan işçi olacaksak bunun adı nasıl değişim yenileşme olur? Bu meslektaşın içleştirilmesidir.

Sağlık harcamaları 100 katrilyona yaklaştı. Sermayenin iştahı artarak sürecektir. Gözlükçülük mesleğindeki mesul müdürlük, eczacılıkta muvazaa olarak isimlendirilmiş ve yasaklanmıştır. Eczacıların mülkiyet hakkı devam etmektedir. Eczanenin sahibi ve mesul müdürü eczacıdır. Bütün zorluk ve olumsuzluklara rağmen eczacıların en büyük kazancı mülkiyet haklarının devam etmesidir.

Eczacılıkta muvazaa nedir?

Eczacılık diplomasının eczacı dışında ki kişilerce bedel karşılığı kullanılarak yasal eczacılık mevzuatına uygun olmayan bir eczacılık faaliyeti icra etme şeklinde tanımlanabilir. Eczacılık fakültesi 5 yıldır. Yasa gereği bir senede yardımcı eczacı olarak çalışması gerekir. 3.500 kişiye bir eczane olmak üzere nüfus sınırlandırılması getirilmiştir. Yaptığı ciroya göre ikinci eczacı çalıştırılması gerekir.

Son yaptığımız genel kurulda mesul müdürlüğün kaldırılması önerileri oldu. Bu tren ne yazık ki kaçmıştır. 5.750 optisyenlik müessesinin yarısından fazlası mesul müdür marifetiyle mesleği icra etmektedir. Optisyenlik programı sayısı 51’e ulaştı. Her yıl 3.750 civarında optisyen mezun olacak. Bu durum sürdürülebilir kontrol edilebilir değildir.

Bugün nüfus olarak bize benzeyen Almanya da 12.000 optisyenlik müessesesi bulunmakta, 1.555 %10 zincir mağazanın cirosu Almanya optik pazarının %40’nı elinde tutmaktadır. Filman, Apollo gibi zincirlerde bir müessese 27 gözlük satışı yaparken, geleneksel müesseseler 1 en fazla 2 gözlük satışı ile ayakta durmaktadır. 1.300’den fazla optisyen işsizdir.

Şu anda ülkemizde sermaye zincirlerinin Pazar payları %20’yi aşmıştır.

Geleneksel müesseselerimizin ayakta kalmaları, rekabet edebilmeleri için,

1) Yaşam boyu sürekli eğitimle, mesleki bilgilerini güncel tutmalarını,

2) Meslek kuruluşlarına sahip çıkmaları ve rekabet güçlerini korumak içinde kooperatiflere ortak olmalarını tavsiye ederiz.

3) Teknolojilerini yenilemelidirler .

http://www.saglikaktuel.com/haber/muvazaa-degerlendirme-komisyonlarinin-tesekkulu-ile-calisma-usul-ve-esaslari-hak-50851.htm

http://www.e-kutuphane.teb.org.tr/pdf/eczaciodasiyayinlari/mersin_ecz_tem10/5.pdf

Taylan KÜÇÜKER

Eczacı Gözlükçü

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.